Ако сте от хората, които обичат пътешествията, особено по българските земи, то неслучайно сте попаднали тук. Територията на нашата държава, въпреки че е малка, е богата на история, природни забележителности и неповторими никъде другаде представители на флората и фауната. Ето защо от дълбока древност земите на днешна България са кръстосвани от много народи, като всеки е оставил своите следи тук.
В тази статия ще ви разкажем за Банско, неговата историческа хронология, както и за 15-те най-интересни исторически обекти, които може да посетите в града и в района му. Така ще имате възможност да го опознаете, а с това – да вникнете още повече в българската история и да получите нужната информация кои исторически забележителности си струва да посетите, ако сте отседнали в Банско, или близо до него
Банско от древността до наши дни: кратка история
Банско има дълга и богата история, която е предопределена от местоположението на града. Съчетанието на планинската местност с многото реки и езера наоколо са ключови за ранното заселване на Банско. Според някои историци, съдейки от различни исторически извори и археологически находки, котловината е обитавана от траки. И по-точно, от племето меди. Техният културен център “Ямфорини” е бил формиран само на няколко километра от настоящото поселение.


Медите били завладени за неопределено време от гърците. Свидетелство за това са останките от светилище на известната богиня от гръцкия пантеон Хера. Те се намират в подножието на близко разположената планина – Пирин. В края на V и началото на IV в. пр. Хр. владението върху котловината се прехвърля при римляните. За техния по-продължителен престой по нашите земи ще разберете малко по-надолу.
Според историческите извори Банско окончателно се затвърждава като важно поселение между IX и X век. Тогава няколко по-малки селища, подобни на махали, се свързват в едно по-голямо. През X в. Още оттогава Разложката котловина, в която се намира Банско, бива присъединена към територията на младата българска държава, която е на едва 3 века.
По-късно, в края на XIV век, съседното селище Разлог бива подложено на множество нападения от османците, а това допринася в Банско значително да набъбне населението, тъй като повечето хора от съседните селища бягат от тях, търсейки закрила в по-голямото селище. В периода на турското владичество градът е от малкото места, които успяват да запазят частично независимостта си. Това се дължи, както на благосъстоянието на народа там, така и на особения си непреклонен нрав. В подкрепа на това можем да забележим в историческите извори, че в Банско няма свидетелства за “потурчване” на българи, тъй като в регистъра, в който се е вписвала тази информация, никога не е регистриран мюсюлманин.


Главните поминъци на местното население са животновъдството и различни занаяти. През периода на Възраждането около река Глазне се изграждат множество разнообразни работилници – воденици, дъскорезници, валявици, тепавици, табахани за щавене на кожи и други. Така Банско постепенно става едно от средищата на Българското възраждане по време на османското владичество. Градът бива освободен на 5 октомври 1912 год., когато започва Балканската война. От този момент нататък той започва развитието си като културен, туристически и спортен център.
15 исторически обекта за посещение в Банско и около него
И така, историята на Банско, освен че е богата и разнообразна, е и много интересна, тъй като в района на града се преплитат и сливат в едно множество култури, всяка от които е оставила своя отпечатък. Банско е и роден град на двама именити творци и съхранители на българщината – Паисий Хилендарски и Никола Вапцаров. Нека видим най-интересните исторически обекта, които може да разгледате в Банско и около него:
Банска художествена школа
Банската школа е художествена школа от времето на Възраждането (XVIII – XIX век), която развива своята дейност не само на територията на Банско, но и в съседните селища, като Разлог. Нейният основоположник, Тома Вишанов – Молера, я създава като такава и е ориентирана към живописта. Тя има силно влияние върху Дебърската. Има предположения, че Молера учи във Виена преди да основе Банската художествена школа и оттам бива повлиян от теченията в европейската живопис. Школата продължава да развива своята типична за такива места възрожденска дейност до освобождението на Банско, което идва с началото на Балканската война. Това е един от историческите обекти в Банско с най-голямо значение.
Бенината къща


Бенината къща е всъщност родната на първия български енциклопедист – Неофит Рилски. Той се ражда в нея през 1793 г., като е построена малко преди това, през XVIII век. Намира се в центъра на Банско. Къщата е строена от стар род, свързан с търговията – Бенините, което дава и името на постройката. Тя е един от представителите на типичния за Банско архитектурен стил по онова време. Бенината къща е обявена за архитектурно-строителен и исторически паметник на културата от национално значение. Като музей, Бенината къща е открита през 1981 г. по случай 100 годишнината от смъртта на Неофит Рилски.
Велянова къща
Веляновата къща е възрожденска постройка и също се намира в Банско. Тя е обявена през 1967 год. за паметник на културата с национално значение. Сградата е преустроена и изографисана отвън и отвътре от един от видните представители на Дебърската художествена школа – уста Велян Огнев. От архитектурна гледна точка тя е характерен пример за банска укрепена къща, а вътрешното ѝ устройство също е в унисон с времето, по което е строена, преустройвана и изографисвана. Веляновата къща е на два етажа, приземие и жилищен етаж, и е издигната най-вече от масивна каменна зидария.
Къща-музей на Никола Вапцаров


Родната къща на именития български поет отваря врати за посетители през 1952 г. Родният дом на Никола Вапцаров става първият музей в Банско. Подреждането на експозицията е дело на майката на поета – баба Елена, а тя и сестра му Райна са първите екскурзоводи в новооткрития музей. През годините сградата е реконструирана и обновявана няколко пъти, като последната реконструкция като замисъл е дело на режисьора Въло Радев. Той се доверява на водещи специалисти в тази област, за да създадат проекта на режисьора. Въло Радев поднася биографичната информация чрез нетрадиционни за мемориален музей похвати. Всичко това превръща къщата-музей на Никола Вапцаров в значим исторически обект в Банско.
Безименният град
Безименният град е случайно откритие от 2007 г. на група археолози, чийто ръководител е уредникът на банския музей Владимир Баряков. След изкопаването на основите на сградата се разбира, че това е раннохристиянска базилика от края на IV и началото на V век. Освен църквата, в непосредствена близост до нея е открит и некропол с 28 гроба. Откритите скелети в некропола са с необичайна за времето си големина, заради което специалистите заключават, че останките са на хора от тракийското племе даи. Те били доста по-едри от всички останали, които са бродили по нашите земи. Няма да ви разкриваме повече, за да ви бъде интересно да посетите този исторически обект близо до Банско и да научите повече на място.


Тракийско мегалитно светилище Светигергьова скала
Светилището се намира в южното подножие на Рила, близо до село Бачево, Благоевградско. Светилището е изградено от масивни мегалитни блокове, които образуват венец и са разположени върху ясно очертан скален хребет. От едната страна има кръгли издълбани дупки с големина 10-12 см. Има изграден параклис, за който се предполага, че е издигнат върху по-стари основи, както и в непосредствена близост до него се намира железен оброчен кръст. Естествена скална арка, намираща се на територията на тракийското светилище, буди почит и възхищение сред местното население и до днес. На мястото са открити множество парчета от ръчно изработена тракийска керамика, като някои от тях са датирани от ранната Желязна епоха.
Тракийско мегалитно светилище Кози камък
Това е друго скално светилище на древните траки – исторически обект, който може да разгледате в района на Банско. То се намира върху площ от 300 кв.м. и е разположено в Западни Родопи, близо до село Ковачевица. Според някои предположения от археоастрономическите проучвания вкопаванията в скалите са репрезнтация на звездното небе и са всъщност звездни карти на съзвездията Касиопея и Цефей.


Тези предположения се дължат на издълбаните малко над 300 дупки в скалите – толкова, колкото са и видимите с просто око звезди на небето. Тъй като вкопаванията са различни по диаметър и не съответстват на размера на звездите, идеята за звездното небе е по-скоро метафорично представяне. Най-вероятно заради опасната скала, на която се намира светилището, дупките са използвани да се пали огън в тях и да осветява мястото по време на нощните ритуали, свързани с култа към Дионис.
Церовска крепост (Градището)
Това е една от най-мащабните и запазени до днес останки от крепост в България. Намира се в началото на Кресненския пролом от неговата северна страна. Церовската крепост е разположена на две скални тераси от рида, който се намира там. Откритите монети от времената на различни римски императори показват, че е била обитаема до готските нашествия по нашите земи. След завладяването ѝ от славяните бива напълно унищожена и на нейно място те издигат селище. Градището бива възстановено като крепост от българската държава, но след пожар едва по времето на Самуил бива отново вдигнато. Откритите керамични съдове и накити показват, че крепостта се е използвала до царуването на цар Иван Шишман преди окончателно да паднем под османско владичество.


Вълчанова пещера
Тази пещера е наречена на името на Вълчан войвода и въпреки че е естествено образувание, е по-скоро исторически обект заради това, за което се е използвала. Вълчан войвода, заедно с четата си, се е укривал многобройни пъти там. В пещерата има разположена дори подземна лечебница за ранените хайдути. Вълчан е роден в планина Странджа и, докато е доста млад, организира и води чета от много мъже. Според някои легенди тя е извършила най-големите обири в цялата Османска империя. Така той става най-богатият войвода по нашите земи, а четата, която е предвождал, вече не е една, а са цели 72. Ако искате да научите какви други пещери има в района на Банско, прочетете статията ни за 10-те пещери около Банско и Разлог, които си струва да посетите.
Мегалитно светилище Цареви порти
Това мегалитно светилище е може би най-голямото от всички по нашите земи. Според проф. Васил Марков тази сакрализирана земя е имала голяма роля като важен култов център за древнотракийските племена, които са живели в този регион през Желязната епоха и Античността. Тук траките са извършвали своите езически религиозни ритуали, свързани със смяната на царската власт. Професорът смята още, че този култов комплекс е големият езически предшественик на Рилския манастир, които се намират само на няколко километра един от друг.


Крепост Ситан кале
Крепостта Ситан кале, както я наричат местните, е неоспоримото доказателство за дългото властване на римляните от началото на IV век пр.Хр. в този район. Тя е най-голямата и най-значима крепост със стратегическо значение по поречието на река Места. Ситан кале се намира само на няколко километра от Банско. Тя e била дом на римския владетел и семейството му, заедно с охраняващите ги стражи и част от техния гарнизон. Полека-лека, в непосредствена близост до крепостта, се появяват множество жилищни постройки заради прииждащите нови и нови заселници в района.
Регионален исторически музей в Благоевград
Въпреки че е на малко по-отдалечено разстояние от Банско, историческият музей в Благоевград си струва да се види. Това е един от малкото български музеи, за които се строи специално пригодена сграда, а не обратното – музейните експозиции да се напасват спрямо вече съществуваща такава. Той е основан през 1952 г., но работата по него започва веднага след Втората световна война. Има обособени различни отдели, а към него има прикрепени 2 лаборатории – едната за консервация и реставрация, а другата е фотолаборатория с модерни технологии. Към музея има и голяма библиотека, представяща над 16 000 тома литература.


Археологически музей в Сандански
Друг, по-отдалечен исторически обект, до който може да се разходите извън Банско и да останете впечатлени, е археологическият музей в Сандански. Той е открит през 1970 г. и е един от малкото в страната, който е изграден по т.нар. in situ начин до раннохристиянската базилика на епископ Йоан. Така всъщност посещавате 2 исторически обекта – целия археологически комплекс с базиликата и самия музей, който движи и изследванията и проучванията на археологическата площадка.
Църква-костница “Въведение Богородично”
Последните 2 места са не само с историческо, но и с духовно значение за нас, българите. И двете се намират в непосредствена близост до Рилския манастир. Църквата-костница “Въведение Богородично” е построена специално за погребални ритуали, свързани с монасите от Рилския манастир. Около нея са разположени техните гробове, а когато мине достатъчно време и от техните тленни останки останат само костите, те се преместват в костницата, което всъщност е самата църковна постройка.
Пещерата на св. Иван Рилски
Другото свещено и историческо място до Рилския манастир е пещерата на св. Иван Рилски, чието име носи и самата обител. Вярва се, че светецът е прекарал 7 години в тази нея, отдаден на бог. В пещерата има тесен тунел с дължина не повече от 2 метра, който извежда на покрива на пещерата. Има вярване, че който може да мине през този тунел, е чиста душа, а грешниците биват възпирани от някаква сила.


Нашата историческа разходка из Банско и района около него приключи. Надяваме се статията да ви е била полезна и да сте успели да набележите местата, които искате да посетите в китния регион, богат на много исторически наследства. Ако все още не сте организирали почивката си в Банско, но смятате, че е време да го направите, хотел “Балканско бижу” се намира само на няколко километра от балканската столица на зимните спортове и на също толкова от Разлог.
Предлагаме на гостите си спиращи дъха гледки, уют и спокойствие в тишината на планинските гори и множество услуги, които да направят престоя ви комфортен и все едно като у дома. Освен това може да бъдете наши гости с цялото семейство – може да вземете вашите домашни любимци, без ограничение в броя и размера им! Вижте пълните условия за настаняване с домашен любимец.